74 vite nga vdekja e Mahatma Gandhit, njeriut më paqësor që njohu bota

Prishtinë | 30 Jan 2022 | 11:38 | Nga Ekonomia Online

30 janari shënon 74 vjetorin e vdekjes së Mahatma Gandhit, njeriut që praktikisht shpiku rezistencën paqësore dhe kundërshtimin jo të dhunshëm. Ai u lind 2 tetor të vitit 1869 dhe ishte avokat indian, nacionalist anti-kolonial që përdori fushatë jo të dhunshme për pavarësinë e Indisë nga sundimi britanik.

Më vonë Gandhi frymëzoi lëvizjet për të drejtat civile dhe liri në mbarë botën. Derisa edhe ish-presidentit, Ibrahim Rugova i ishte dhënë epiteti “Gandhi”, transmeton Klankosova.tv.

Mahatma Gandhi praktikoi dhe stërviti luftëtarët indianë të lirisë në kryerjen e një lufte jo të dhunshme gjatë një periudhe kur u përfshinë nga luftërat. Ai u mësoi njerëzve të Indisë se si të bënin përparim politik dhe ekonomik përmes praktikës së rezistencës pasive, mosbindjes civile dhe mosbashkëpunimit, ose Satyagraha, ose forcës së së vërtetës, siç preferoi ta quante.

Ai u vra në moshën 78-vjeçare në një rezidencë të madhe në qendër të Nju Delhit. Vrasësi i tij ishte një nacionalist hindu, i cili e konsideroi Gandin të ketë qenë shumë miqësor me muslimanët gjatë ndarjes së Indisë një vit më herët.[4][5][6]

Sipas dëshmitarëve, Gandhi kishte arritur në majën e shkallëve që të çonin në lëndinën e ngritur prapa Shtëpisë Birla, ku ai kishte mbajtur mbledhje lutjesh çdo mbrëmje.

Ndërsa Gandi filloi të ecte drejt sheshit, vrasësi doli nga turma në krah të shtegut të Gandit dhe e qëlloi me tre plumba në gjoks dhe bark. Ai u dërgua përsëri në dhomën e tij në Birla House nga e cila një përfaqësues doli pak më vonë për të njoftuar vdekjen e tij.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme