Arrat të mira për shëndetin e zemrës

Prishtinë | 07 Mar 2023 | 07:26 | Nga Ekonomia Online

Një studim i realizuar së fundmi ka treguar se personat që konsumojnë rregullisht një sasi të vogël të arrave, kanë gjasat e ulëta që të kenë rrahje të çrregulluara të zemrës.

Studimi ka treguar se konsumimi i arrave të paktën tre herë në javë lidhet me uljen e rrezikut për fibrilim atrial për 18%.

Kjo gjendje e rrahjeve të çrregulluara të zemrës është një nga shkaktarët e arrestit kardiak.

Afërsisht 1.3 milionë njërës në Britani janë diagnostifikuar me këtë gjendje, dhe rreth 500,000 të tjerë kanë rrahje të çrregulluara të zemrës mirëpo pa diagnozë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme