Hani çdo ditë nga 5 kokrra arra, mëso efektet

Prishtinë | 23 Jan 2023 | 08:17 | Nga Ekonomia Online

Egzistojnë shumë arsye që t’i bëni pjesë të përditshmerisë tuaj arrat.

Duke konsumuar vetëm 5 kokrra arra në ditë mund të ndryshoni shëndeti. Përfitimet shëndetësore që mund t’I keni duke konsumuar arra çdo ditë:

zvogëlon belin për 1 cmm

zvogëlon mundësinë për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës

e përmirëson shëndëtin e trurit

zvogëloni nivelin e kolesterolit

rrit numrin e spermatozoidëve tëk meshkujt

ul rrëzikun e prekjes nga diabeti

ul zhvillimin e kancerit

i përfarcon eshtrat, lëkurën dhe flokët.

Çfarë ndodhë me trupin vetëm 4 orë pasi keni konsumuar arra?

Ndikimi i arrava në organizëm është aq i madh, sa që disa persona e ndjejnë vetëm 4 orë pas konsumimit ndikimin e tyre.

Arrat për atë kohë e suhqejnë trupin e njeriut me vlera ushqyese, materie dhe vitamin. Arrat janë të njohura edhe si stabilizator të stresit.

Antioksidantët që përmbajnë arrat e përforcojnë zemrën dhe i luftojnë sulmet e mundshme të zemrës. Yndyrat Omega 3 e zvogëlojnë ndjejnën e depresionit dhe simptamat ADHS.

Organet fillojnë të punojnë në mënyrë më efikase, duke parandaluar dëmtimin arterial dhe efektet e tjera të dëmshme shëndetësore. Nëse konsumohet ekskluzivisht në sasi të moderuar, nuk do të shkaktojë trashje, dhe në vend të kësaj do të stimulojë shëndetin, do të rregullojë peshën dhe perimetrin e belit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme