Adem Mikullovci, artisti që do të jetë përfaqësues i popullit në Parlament

Prishtinë | 28 Kor 2017 | 12:47 | Nga

Aktori Adem Mikullovci do të jetë një prej përfaqësuesve të popullit në Kuvendin e Kosovës (në cilësinë e deputetit më të moshuar, atij i takon të drejtojë seancat e Kuvendit deri në zgjedhjen e kryeparlamentarit të ri).

Ai ka fituar votat për të qenë pjesë e Parlamentit të Kosovës, në radhët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Mikullovci ka marrë mbi 12 mijë vota, ndërsa është në mesin e 12-të më të votuarve në këtë parti.

Aktori viteve të fundit ka treguar dëshirë të madhe për t’u bërë politikan dhe duket se ka triumfuar në zgjedhjet e fundit. Madje gjatë fushatës elektorale ai ka qenë goxha i zëshëm. Ai partinë e tij e ka quajtur “Dielli i Kosovës”, ndërsa kjo e arsyeton pasi ai ka marrë votat për t’u ulur në një nga ulëset e Parlamentit.

Mikullovci bën pjesë në plejadën e aktorëve të ish-Teatrit Popullor Krahinor të Kosovës. Pas ndërprerjes së studimeve në Akademinë për Teatër dhe Film në Beograd në vitin 1968 kthehet në Prishtinë dhe fillon punën në teatër, shkruan KultPlus.

Rolet më të dalluara i realizoi në shfaqjet: “Duke pritur Godonë”,”Po shkoj për gjah”, “Njeriu që pa vdekjen me sy”, “Dashuria”, “Hotel Kashta”, “Fundi i botës”, “Miza në vesh”, “Erveheja” etj.

Në vitin 1990 ishte në mesin e deputetëve të Kuvendit të Kosovës të cilët shpallën Deklaratën Kushtetuese të 2 Korrikut.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme