Bëjeni vetë antibiotikun

Prishtinë | 01 Mar 2023 | 09:08 | Nga Ekonomia Online

Kur sëmureni, është mirë të evitoni marrjen e antibiotikëve pasi ata shkatërrojnë sistemin tuaj imunitar.

Kur kjo është e pamundur dhe sëmundja ju ka mundur atëherë ka një alternativë – bëjni vetë antibiotikun.

Më poshtë gjeni recetën e një antibiotiku natyral që është shumë i fuqishëm dhe mbi të gjitha nuk ka efekte anësore.

Përbërësit:

Gjysmë luge çaji kanellë

1 thelb hudhër

2 lugë gjelle mjaltë

Lëng limoni të shtrydhur

2 lugë çaji xhenxhefil të grirë

Gjysmë luge çaji pluhur të specave djegës

Përgatitja:

Fillimisht shtrydheni lëngun e limonit dhe shtoni pluhurin e specave djehës, hudhrën, kanellën dhe xhenxhefilin. Përzieni të gjithë përbërësit dhe shtoni mjaltë.

Përzieni mirë derisa të krijohet një masë homogjene.

Këtë mase vendoseni në një kavanoz që mbyllet dhe lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për të paktën tri orë dhe më pas vendoseni në frigorifer.

Si ta përdorni?

Merrni një lugë gjelle të kësaj përzierje një herë në ditë. Koha më e preferuar është mëngjesi, në stomak të zbrazët.

Nëse jeni shumë sëmurë, atëherë konsumojeni këtë sirup tri herë në ditë, para vaktit të ushqimit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme