Boris Pistorius pritet të jetë ministri i ri i Mbrojtjes i Gjermanisë

Prishtinë | 17 Jan 2023 | 12:00 | Nga Ekonomia Online

Ministri i Brendshëm socialdemokrat i shtetit të Saksonisë së Ulët, Boris Pistorius pritet të shërbejë si ministri i ardhshëm i Mbrojtjes i Gjermanisë, raportuan të martën disa media gjermane.

Një lajm i tillë vjen pasi ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht dha dorëheqjen të hënën.

Siç theksojnë mediat, kancelari Olaf Scholz ka zgjedhur një njeri që nuk është shumë i njohur jashtë vendit: Boris Pistorius ka qenë Ministër i Brendshëm i Saksonisë së Ulët për nëntë vjet.

Që nga viti 2013, Pistorius është marrë me sigurinë e brendshme, krimin kibernetik, migracionin dhe sportet në qeverinë shtetërore të udhëhequr nga SPD në Saksoninë e Ulët.

Pra, avokati 62-vjeçar ka përvojë në drejtimin e një ministrie dhe ai sjell me vete një tjetër parakusht që sigurisht do të jetë i kërkuar në vitet e ardhshme: Boris Pistorius vlerësohet si këmbëngulës dhe fitues.

Të ngjashme