Brazili barazon me Kolumbinë, në çerekfinale ndeshet me Uruguain

Prishtinë | 03 Kor 2024 | 08:57 | Nga Ekonomia Online

Brazili do të përballet me Uruguain në çerekfinalet e Kupës së Amerikës, pasi barazoi me Kolumbinë në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve.

Brazili, pesë herë fitues i Kupës së Botës, e dinte se fitorja në Kaliforni do t’i siguronte ata të përfundonin në krye të grupit dhe ata filluan shkëlqyeshëm pasi anësori i Barcelonës Raphinha shënoi nga goditja e dënimit për të kaluar skuadrën e tij përpara.

Por Kolumbia, e pamposhtur që nga shkurti i vitit 2022, u përgjigj prerazi dhe barazoi pak para pjesës së parë kur mbrojtësi i Crystal Palace, Daniel Munoz goditi nga afër.

Kolumbia, e cila e ka fituar një herë kompeticionin, ishte më afër fitimit kur sulmuesi Rafael Borre qëlloi shtyllën në gjashtë minuta të mbetura.

Shorti do të thotë që Kolumbia të fitojë Grupin D dhe të fitojë një barazim të favorshëm kundër Panamasë në tetë të fundit, ndërsa Brazili nënkampion do të përballet me 15-herë fituesin, Uruguain.

Anësori i Real Madridit, Vinicius Jr, do të humbasë çerekfinalen e Brazilit pasi mori kartonin e dytë të verdhë në turne.

Në ndeshjen tjetër të grupit, Kosta Rika mundi Paraguajin 2-1 falë golave ​​të Francisco Calvo dhe Josimar Alcocer.

Por Kosta Rika kishte nevojë për rezultate diku tjetër për të ecur në rrugën e saj në mënyrë që të përparonte, dhe përfundoi një pikë pas Brazilit.

Çerekfinalja e turneut fillon të premten, kur Argjentina do të luajë kundër Ekuadorit.

Të ngjashme