Chelsea nënshkruan me Dewsbury-Hall

Prishtinë | 02 Kor 2024 | 17:57 | Nga Ekonomia Online

Chelsea ka nënshkruar me mesfushorin Kiernan Dewsbury-Hall nga Leicester City për 30 milionë funta.

Lojtari i Akademisë së Leicester City, 25 vjeç, ka nënshkruar një kontratë gjashtë-vjeçare deri në vitin 2030.

Transferimi i tij u përfundua para afatit të së dielës për rregullat e fitimit dhe qëndrueshmërisë së Premier League (PSR) dhe do të ndihmojë Leicester të respektojë udhëzimet financiare.

“Është mahnitëse të jem ulur këtu si lojtar i Chelsea-t,” tha Dewsbury-Hall.

“Ky është një klub që njerëzit e shohin që të vegjël dhe shpresojnë një ditë të luajnë për të, kështu që është një privilegj të jem këtu.”

Ai do të ribashkohet me trajnerin Enzo Maresca, i cili u bashkua me Chelsea këtë verë pasi fitoi titullin e Championship me Leicester sezonin e kaluar.

Dewsbury-Hall shënoi 12 gola dhe dha 12 asistime në 44 ndeshje të ligës sezonin e kaluar, duke u shpallur lojtar i sezonit.

Ai është nënshkrimi i katërt veror i Chelsea-t pas mbrojtësit Tosin Adarabioyo nga Fulham, mesfushorit Omari Kellyman nga Aston Villa dhe sulmuesit të ri Marc Guiu nga Barcelona.

Të ngjashme