Çokollatat, përveç të shijshme, edhe të mira për shëndetin

Prishtinë | 20 Jan 2023 | 00:08 | Nga Ekonomia Online

Çokollata është një ndër ushqimet më të preferuara për të gjithë personat të çfarëdo moshe të jenë.

Kemi dëgjuar që çokollata ka shumë anë negative, por ajo është edhe një ilaç i mirë për trupin tonë. Jo vetëm shija dhe ëmbëlsia janë të mirat e çokollatës.

Ja lista me disa të mira që na jep çokollata në lidhje me shëndetin.

Redukton stresin dhe lodhjen

Çokollata fondente është një burim kryesor energjie. Ajo nxit prodhimin e serotoninës, e cila vepron tek muskulatura e dobët, përmirëson gjendjen shpirtërore dhe zvogëlon stresin.

Ju shton humorin

Çokollata favorizon lirimin e endorfinës, hormonit që shton ndjenjën e humorit dhe lufton depresionin.

Ndihmon rënien në peshë

Për përgatitjen e çokollatës së zezë përdoret kakaoja e pastër e cila përmban fitokemikale që reduktojnë oreksin.

Forcon memorien

Çokollata e zezë rrit nivelin e hormoneve serotoninë e endorfinë të cilat ju rritin përqëndrimin e kujtesën.

Është kundër plakjes

Çokollata fondente njihet si një antioksidant i pasur me përmbajtje flavonoidesh.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme