Çmimi i naftës prek nivelin prej 53 dollarë për fuçi

Prishtinë | 13 Shk 2019 | 09:33 | Nga Ekonomia Online

Në një raport mujor, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) tha se prodhimi i saj i naftës ra në pothuajse 800 mijë fuçi në ditë në muajin janar në 30.81 milionë fuçi në ditë. Kjo është ende pak se kërkesa që OPEC pret për mesataren e saj të naftës së papërpunuar për vitin 2019.

OPEC gjithashtu uli parashikimin e saj për rritjen ekonomike botërore me 0.2 për qind në 3.3 për qind si një ngadalësim në tregtinë botërore.

Rënia më e madhe e ofertës së OPEC-ut muajin e kaluar erdhi nga Arabia Saudite dhe arriti në 350 mijë fuçi në ditë, përcjell Telegrafi.

Arabia Saudite planifikon të pompojë rreth 9.8 milionë fuçi në ditë në muajin mars, më shumë se 500 mijë fuçi në ditë nën objektivin e saj.

Çmimet në SHBA u mbështetën duke treguar se inventarët e naftës papërpunuar ranë me 998 mijë fuçi në javë, krahasuar me pritjet e analistëve.


Fjalë Kryesore:

Të ngjashme