Euro dhe dollari amerikan fillojnë javën në nivel të ulët

Prishtinë | 18 Qer 2018 | 11:46 | Nga

Shkëmbimi valutor ndërmjet euros dhe dollarit amerikan filluan javën në nivel të ulët, ku sot është duke u tregtuar nën 1.1600.

Monedha euro u vu nën presion të hënën pasi frika mbeti e pranishme mbi çështjet e emigrantëve gjermanë që kërcënonin të rrëzonin kancelaren gjermane Angela Merkel. Sipas njoftimeve të medias, ministri i brendshëm i Gjermanisë, Horst Seehofer, ka sinjalizuar se është i hapur për t’i dhënë Angela Merkel më shumë kohë, ndoshta dy javë, për të arritur një marrëveshje me partnerët e Bashkimit Evropian të Gjermanisë mbi një rresht të azilit që ka kërcënuar të rrëzojë qeverinë e saj.

Dollari amerikan, nga ana tjetër, mbeti e lartë, pasi investitorët besojnë ende se një luftë e madhe tregtare midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës do të shmanget.

Agjencia kineze e lajmeve Xinhua, tha se Pekini do të impononte tarifat 25 për qind në 659 produktet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke filluar nga soja dhe auto deri tek ushqimi i deti.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme