Gabimet e mëdha në histori: Kur Linkolni dërgoi truprojën në pub

Prishtinë | 31 Gus 2016 | 23:50 | Nga

Në orën 10.25 të mbrëmjes, më 14 prill 1865, aktori John Wilkes Booth qëllon presidentin amerikan në pjesën e prapme të kokës, me një pistoletë Derringer të kalibrit 44, në Teatrin Ford në Uashington DC. Oficeri John Frederick Parker, i cili ka për qëllim që të ruajë vendin privat në teatër të presidentit, nuk është në postin e tij në këtë kohë. Ai zbulohet në një sallon aty pranë pak më vonë, ndërkohë që Abraham Lincolni luftonte për jetën.

Në orën 7.22 të mëngjesit, presidenti i 16 i Shteteve të Bashkuara vdes – për shkak të një gabimi që ai vetë ka bërë. Provat tregojnë se ishte vetë Lincolni, i cili i kërkoi Parkerit që të shkonte në pub deri në fund të shfaqjes.

Sot e kësaj dite, historianët mbeten të habitur, se pse Lincolni ka vepruar në atë mënyrë, në atë natë fatale.

Për shkak të vdekjes së tij të parakohshme, Abraham Lincolni nuk ishte në gjendje për të arritur ambiciet e tij politike më të dashura. Ai fitoi luftën civile dhe praktikisht eliminoi skllavërinë, por në 1865 testi më i madh politik i SHBA-së ishte ende para tij: ribashkimi i shteteve aleate në Union dhe e drejta e votës të qytetarët me ngjyrë.

“Rindërtimi dhe integrimi i jugut dështoi për shkak të Andrew Johnsonit, zëvendëspresidenti i Linkolnit dhe pasardhësi në detyrë”, thotë historiani Michael Burlingame.

“Ai ishte një racist dhe kundërshtoi të drejtat civile për amerikanët me ngjyrë”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme