Varianti i ri i Coronavirusit, Italia shton masat

Prishtinë | 25 Shk 2021 | 12:11 | Nga Ekonomia Online

Italia nuk e ka kaluar situatën me pandeminë dhe tani i shtohen edhe variantet e reja të virusit që janë kthyer në një shqetësim serioz për autoritetet shëndetësore.

Varianti që shqetëson më shumë specialistët tani është ai brazilian me të cilin u zbulua një nxënës në një shkollë të kryeqytetit.

Nga përditësimet e të dhënave ndryshojnë shpeshherë edhe organizimi i zonave të ndryshme të vendin.

Në këtë kuadër, nga sot 14 komuna të Emiglia Romagna-s ngjyrosen me portokalli të errët, çka nënkupton shtrëngimin e masave përfshi edhe mbylljen e shkollave.

Kujtojmë që Italia radhitet e 8’ta në botë për nga numri më i madh i rasteve të infektuara me COVID-19 me gjithsej 2 milionë e 848 mijë e 564 raste.

Deri tani në këtë shtet janë regjistruar 96 mijë e 666 viktima.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme