“Heroi” i Turqisë mund të suspendohet nga UEFA

Prishtinë | 03 Kor 2024 | 14:11 | Nga Ekonomia Online

Merih Demiral të martën mbrëma shënoi dy gola për Turqinë për ta kualifikuar në çerekfinale të “Euro 2024”.

Demiral shënoi dy herë në fitoren 2:1 ndaj Austrisë.

Por jo gjithçka është festë për turqit.

“Telegraaf” raporton se UEFA ka hapur hetim për mënyrën se si ka festuar Demirali. Mediat në Austri e kanë quajtur festimin “fashist”.

26-vjeçari bëri festim ultra-nacionalist, duke çuar dy gishta lart – një veprim që konsiderohet racist dhe antisemitik në Austri e Gjermani.

E përditshmja holandeze e ka marrë shembullin e sulmuesit të Shqipërisë, Mirlind Daku, i cili u dënua me dy ndeshjes moslojë pasi me altoparlant fyeu serbët dhe maqedonët pas ndeshjes me Kroacinë. Dënim të ngjashëm mund ta pret edhe Demiralin.

Në çerekfinale, Turqia të shtunën luan ndaj Holandës.

Të ngjashme