Humbni peshë me ujë e banane

Prishtinë | 04 Kor 2024 | 02:57 | Nga Ekonomia Online

Edhe pse humbja e shpejtë e peshës nuk rekomandohet nga ekspertët shëndetësorë, ka raste kur ju duhet vërtet të hiqni disa kilogramë nga pesha juaj.

Gjëja më e rëndësishme që duhet të bëni kur po përpiqeni që të humbni peshë është të reduktoni sasinë e ushqimeve dhe të rrisni sasinë e konsumimit të ujit.

Receta që e gjeni më poshtë përshpejton metabolizmin dhe shkrin dhjamin dhe mbi të gjitha nuk kushton shumë dhe ka vetëm dy përbërës – ujin e vakët dhe bananet.

Si ta bëni?

Në mëngjes, duhet të shtypni dy banane dhe t’i përzieni ato me dy gota ujë të vakët. Sigurohuni që uji të jetë më shumë i nxehtë dhe jo vetëm i vakët.

Konsumojeni këtë përzierje në stomak të zbrazët, në esëll.

Gjatë ditës, mund të konsumoni çfarë të doni por keni parasysh të kurseheni nga ushqimet që kanë kalori të lartë. Poashtu, mënjanoni ushqimet e ëmbla dhe pijet e gazuara.

Gjëja më e rëndësishme është që kur e konsumoni këtë pije në esëll, mos konsumoni ushqim pas orës 6 pasdite.

Gjatë ditës, mund të konsumoni këtë pije edhe mes shujtave. Dhe në fund, konsumoni më së paku 2 litra në ditë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme