Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Prishtinë | 15 Kor 2021 | 22:15 | Nga Ekonomia Online

Djegia nuk është aspak e bukur, në fakt është tepër e dhimbshme, por për fat të mirë mund të jeni në gjendje të qetësoni pickimin dhe të shmangni dëmtimet e qëndrueshme falë një lënde kuzhine që keni në dollapin tuaj: mjaltë.

Mund të duket e çuditshme të përdorni mjaltë për ndonjë gjë tjetër përveç ëmbëlsimit të ushqimit dhe pijeve, por është mbështetur si një ilaç shtëpiak për probleme të lëkurës si djegiet nga dielli për shekuj falë vetive të saj shëruese.

Keni nevojë për prova? Një studim i botuar vitin e kaluar nxjerr në pah mënyrën se si mjalti vepron si një anti-bakterial natyral, anti-inflamator, antioksidant dhe dezinfektues kur aplikohet lokalisht.

Autorët e studimit gjithashtu vunë në dukje se mjalti manuka, i cili prodhohet nga bletët që polenizojnë shkurre specifike në Zelandën e Re, ka të gjithë ata faktorë të dobishëm në një përqendrim pak më të lartë.

Mirë, edhe pse me shumë përfitime, ideja e përhapjes së mjaltit ngjitës dhe të butë në të gjithë lëkurën tuaj ndoshta ende nuk tingëllon aq tërheqëse. Mund të bëhet pak e çrregullt – por gjithashtu, është e vlefshëm kur ndjeni se nxehtësia e dhimbshme fillon të zhduket menjëherë!

Dhe pavarësisht nga errësira fillestare, është gjithashtu me të vërtetë e lehtë të lahesh në dush. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme