Kaos në Meksikë, vriten 3 policë

Prishtinë | 06 Jan 2023 | 13:37 | Nga Ekonomia Online

Tre anëtarë të forcave të sigurisë u vranë në shtetin meksikan Sinaloa, pas arrestimit të djalit të bosit të njohur të drogës El Chapo.

Ovidio Guzmán-López, i cili është trashëgimtari i pozicionit të liderit të kartelit të babait të tij, u arrestua në qytetin Culiacan dhe u transferua në Mexico City, raportoi “BBC”.

Anëtarët e bandës vendosën bllokada rrugësh, dogjën automjete dhe sulmuan aeroportin lokal, gjatë të cilit u qëlluan dy avionë, njëri pak para nisjes.

Më shumë se 100 fluturime u anuluan në tre aeroporte në Sinaloa.

Guvernatori i shtetit tha dje se 18 persona u plagosën dhe ndodhen në spital.

Guzmán-López, i njohur me pseudonimin “Mish”, akuzohet se ka drejtuar një fraksion të kartelit famëkeq të drogës Sinaloa, tha Sekretari i Mbrojtjes Luis Crecenicio Sandoval.

Babai i tij, Joaquin Guzmán i njohur ndryshe si El Chapo, po vuan një dënim të përjetshëm në SHBA pasi u shpall fajtor në vitin 2019 për trafik droge dhe pastrim parash.

Të ngjashme