Karota parandalon kancerin

Prishtinë | 05 Dhj 2020 | 20:44 | Nga Ekonomia Online

Karota është një ndër perimet që njihet për vetitë e shëndetshme në organizmin tonë.

Sipas studimeve më të fundit rezulton se prania e vitaminës A, karota është mike e syve dhe mëlçisë.

Specialistët që analizuan karotën arritën në përfundimin se perimja mrekullibërëse parandalon kancerin dhe diabetin.

Studimi i Universitetit të Stanfordit doli në përfundimin se përbërësi beta karoten ul rrezikun e diabetit Tip 2 dhe parandalon kancerin, por edhe shumë sëmundje të tjera.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme