Kërmilli gjigant që e futi Floridën në karantinë

Prishtinë | 03 Kor 2022 | 10:53 | Nga Ekonomia Online

Një kërmill gjigant, që ka përmasat e një miu, ka detyruar një qytet të tërë në Florida që të futet në karantinë.

Ky kërmill, që e ka origjinën në kontinentin afrikan, bart një parazit që i shkakton meningjit njerëzve.

Karantina do të zgjasë dy vite, por ndryshe nga karantina e koronavirusit, banorët e Port Richey ndalohen vetëm të lëvizin bimë, pleh dhe materiale ndërtimi jashtë qytetit të tyre.

Një kërmill i tillë, që ka organe riprodhimi mashkullore dhe femërore njëkohësisht, riprodhohet shumë shpejt, pasi bën rreth 1200 vezë në vit. /A2CNN

Të ngjashme