Këta janë dy portierët e vetëm që ia kanë pritur penaltinë edhe Messit edhe Ronaldos

Prishtinë | 03 Kor 2024 | 20:27 | Nga Ekonomia Online

Në botën e futbollit, të qënurit portier i suksesshëm është një detyrë e vështirë.

Por për Jan Oblak dhe Diego Alves, kjo detyrë është bërë më e jashtëzakonshme: ata janë portierët e vetëm në historinë e futbollit që kanë pritur penaltinë e dy lojtarëve më të mirë në historinë e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Jan Oblak, i njohur për vendosmërinë dhe aftësinë e tij të jashtëzakonshme në mbrojtje, ka qenë një pjesë kritike e suksesit të Atletico Madrid.

Me një stil të qetë dhe reflekset e shpejta, ai ka bërë që sulmuesit më të mirë në botë të ndihen frustruar para tij.

Në anën tjetër, Diego Alves ka ndikuar në skuadrat e tij me aftësinë e tij të jashtëzakonshme për të ndaluar penalti.

Ai ka një rekord të paimagjinueshëm të ndaljes së penaltive, duke e bërë një nga portierët më të frikshëm për të sulmuar.

Për të dy, kjo është një arritje e rrallë që tregon jo vetëm aftësitë e tyre teknike, por edhe qëndrueshmërinë e tyre mendore.

Ata janë dëshmia se në futboll, asgjë nuk është e pamundur dhe që një portier i madh mund të bëjë dallimin edhe kundër sulmuesve më të mëdhenj të botës.

Jan Oblak ka pritur penaltinë e Lionel Messi më 21 janar të vitit 2015 në Kupën e Mbretit në humbjen 1-0 nga Barcelona.

Ndërsa, atë të Cristiano Ronaldos e arriti më 1 korrik të këtij viti në “EURO 2024” në 1/8 e finales.

Diego Alves, i cili po ashtu ishte një ‘makth’, ka pritur së pari penaltinë e Messit në vitin 2012, pastaj atë të Ronaldos në vitin 2017.

Të ngjashme