Këto janë përdorimet e jashtëzakonshme të Aloe Verës

Prishtinë | 18 Nën 2022 | 06:59 | Nga Ekonomia Online

Aloe Vera është një bimë tropikale, por ndër shekuj ka kapërcyere kontinente e oqeane duke bërë që të gjithë të përfitojnë nga bima e pavdekësisë.

Këtë cilësim ia dhanë egjiptianët, e studimet e mëvonta shkencore vërtetuan se kjo bimë është vërtetë një minierë vlerash, falë enzimave që nxisin shumimin qelizave të reja të shëndetshme në organizmin e njeriut dhe stimulimin e leukocitet, krema e aloe verës direkt nga bima, apo i përpunuar mund të përdoret për një sërë problemesh shëndetësore, transmeton Klan Kosova.

Nga qetësimi i lëkurës nga pickimet e insekteve e deri tek probleme me mishrat e dhëmbëve apo shqetësimet me tretjen, aplikimi apo marrja e kremit të Aloesë do t’ju bëjë të ndiheni vërtetë më mirë.

Kremi që përftohet nga aloe përmban vitamina, minerale, antioksidantë, aminoacide, enzima që prodhojnë inde të reja dhe promovojnë shëndetin e lëkurës. E pasur me vitamina A, E dhe C Aloe Vera rrit qarkullimin e gjakut.

Zinku, kalciumi dhe magnezi, acidet yndyrore gjithashtu lehtëson djegiet e stomakut, përmirësojnë funksionin e traktit urinar, trajtojnë inflamacionet.

Më poshtë do të lexoni disa nga përdorimet më të shpeshta të këtij gjeli që bën mrekulli

Ndihma e parë
Aloe Vera Gel mund të përdoret për të zbutur djegiet dhe skuqjet nga dielli. Ajo gjithashtu mund të përdoret për të zbutur pickimin e insekteve dhe alergjitë.

Përkujdesje lëkure
A e dini se krema e Aloe Vera mund të zëvendësojë kremrat si një hidratant i përditshme për lëkurë të thatë? Aloe Vera gjel është i njohur për të minimizuar shfaqjen e rrudhave. Ai mund të ndihmojë edhe në lehtësimin e çështjeve të lëkurës si frustrimi si ekzemë, psoriasis dhe rosacea.

Aparati tretës
Pirja e lëngut aloe vera mund të ndihmojë për të përmirësuar dispepsi, kapsllëk dhe simptoma të tjera të zorrëve. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë për të lehtësuar ulcerat në stomak, hemorroide, infeksionet e traktit urinar, kolit dhe çështjet e prostatës.

Dhëmbët
Krema nga Aloe Vera ndikon pozitivisht në shëndetin e gojës duke forcuar mishrat.

Shëndeti i përgjithshëm
Duke marrë në mënyrë orale lëng mund t’ju ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve arthritis, të ulë nivelin e sheqerit në gjak, uljen e kolesterolit dhe triglicerideve. Është e njohur edhe për vetitë e saj detoksifikuese./living.al

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme