Kosova dhe Serbia të martën diskutojnë për dinarin

Prishtinë | 26 Shk 2024 | 16:02 | Nga Ekonomia Online

Vendimet e fundit për qarkullimin e valutave nga Banka Qendrore e Kosovës do të jenë temë kyçe e disktuimit të së martës në Bruksel, ka konfirmuar në Bashkimin Evropian për Kohën.

Tek kanë thënë se takimi me palën kosovare dhe atë serbe do të mbahen në mëngjes “ai do të kenë rrjedhën e takimeve në formatin e zakonshëm të dialogut”.

Zëdhënësja e BE-së për çështje të Politikes së Jashtme dhe Sigurisë, Nabila Masralli tha se të dyja palët e kanë konfirmuar pjesëmarrjen por nuk ka saktësuar se kush do të shkojë nga Kosova në këtë takim.

“Ajo që unë mund të them është se po, do të kemi takim nesër. Takimi i nesërm është takim i dialogut i cili do të fokusohet në zgjidhjet e çështjeve të hapura lidhur me vendimet e fundit për qarkullimin e valutave nga Banka Qendrore e Kosovës. Takimi do të nisë në mëngjes dhe do të ketë rrjedhën e takimeve në formatin e zakonshëm të dialogut. Dhe po, të dyja palët kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre“ ka thënë ajo.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme