Kryetari Konjufca priti në takim Drejtorin e Qendrës Përkujtimore – Srebrenica, Emir Suljagiç

Prishtinë | 10 Qer 2024 | 17:07 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, priti sot në takim Drejtorin e Qendrës Përkujtimore – Srebrenica, Emir Suljagiç.

Në takim u bisedua lidhur me të kaluarën e cilësuar nga krimet e luftës dhe gjenocidi i përgjakshëm i Serbisë ndaj popullit shqiptar dhe boshnjak, si dhe për nevojën e bashkërendimit kundër përpjekjeve që duan të cenojnë apo fshehin qëllimtazi të vërtetën, kundër tentativave për të vonuar apo shmangur vendosjen e drejtësisë.

Kryetari Konjufca theksoi se Kuvendi i Republikës së Kosovës ka miratuar një rezolutë përmes së cilës e njeh zyrtarisht si gjenocid masakrën e Srebrenicës, duke konfirmuar kështu mbështetjen e pakursyer ndaj Bosnjë-Hercegovinës në këtë drejtim.

Drejtori Suljagiç e falënderoi kryetarin Konjufca për pritjen dhe shprehu mirënjohje për miratimin e kësaj rezolute nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, si dhe potencoi rëndësinë e bashkëpunimit, për të ekspozuar sa më efektivisht krimet e luftës dhe gjenocidin, për të mbrojtur dinjitetit dhe të vërtetën, të cilën Serbia në mënyrë shtetërore përpiqet ta fshehë apo shtrembërojë.

Të ngjashme