Karrota ndihmon në kontrollin e diabetit

Prishtinë | 09 Sht 2019 | 16:02 | Nga Ekonomia Online

Antioksidantët dhe fitokimikatet gjenden në karrota, transmeton Klan Kosova.

Ato mundet të ndihmojnë në rregullimit e sheqerit në gjak dhe kështu nuk do të keni probleme shëndetësore.

Rreth një e katërta e karbohidrateve në karrota është sheqeri, por sasia e karbohidrateve  është relativisht e vogël.

Sipas Harvard Health, indeksi glicemik i karrotave është 39, që do të thotë ndikimi në sheqerin në gjak është mjaft i ulët.

Të ngjashme