Kur fruktoza shkakton shqetësime, ja si ta kuptosh

Prishtinë | 21 Kor 2019 | 18:43 | Nga Ekonomia Online

Fruktoza është një lloj sheqeri që gjendet në fruta, perime dhe mjaltë. Për disa njerëz, fruktoza nuk absorbohet në mënyrë efikase gjë që shkakton parehati.

Simptomat e zakonshme:

  • Refluks acidik në stomak
  • Gazra
  • Të përziera
  • Të vjella

Nëse mendoni se ju mund të keni një intolerancë fruktoze, siç shkruan shije.al, shmangni ose eliminoni pijet me gaz, mjaltin, lëngun e frutave, shurupin e misrit dhe fruta të caktuara si mollë, shalqi, qershi dhe dardha.

Madje dhe perime të caktuara si bizelet.

Të ngjashme