Mënyrat natyrale për trajtimin e dhimbjes së sinusëve

Prishtinë | 15 Tet 2020 | 18:00 | Nga Ekonomia Online

Infeksioni apo bllokimi i sinuseve mund të ketë një sërë arsyesh, të cilat nisin që nga faktorët e jashtëm deri tek sëmundjet kronike.

Kjo e bën këtë problem përveçse shumë të shpeshtë tek njerëzit e si pasojë edhe shumë të bezdisshëm.

Në këtë artikull janw disa prej metodave, të cilat mund t’i përdorni në çdo kohë për të çliruar sinuset e për të larguar dhimbjet e rëndësat e kokës.

Qëndroni të hidratuar

Së pari një nga gjërat më të rëndësishme është të qëndroni të hidratuar. Konsumoni shumë ujë, çaj, lëngje dhe fruta të pasura me ujë në mënyrë që muskujt të relaksohen dhe sinuset të lirohen me lehtë. Evitoni pijet me shumë sheqer, alkollin apo nikotinën pasi ju dehidratojnë dhe ju bllokojnë më shumë. Gjtihashtu mundohuni të konsumoni ushqime pikante, limon apo uthull molle në mënyrë që të arrini të shkrini mukozën në sinuse.

Masazhoni

Kjo pjesë është ndër më të rëndësishmet përsa i përket relakismit të muskujve dhe çlirimit të mukozës së mbledhur në këtë pjesë të fytyrës tuaj. Masazhoni pjesën ku e ndjeni kokën të rënduar dhe ushtroni presion në pika të caktuara për t’u çliruar menjëherë më pas.

Trajtime të tjera

  1. Merrni gjithnjë një pastrues me ujë dhe kripë për sinuset tuaja në mënyrë, që të parandaloni infeksioninet dhe bakteret të përhapen.
  2. Përgatisni një çaj me turmeric, që është një antinflamator i mrekullueshëm dhe me disa feta xhinxher për t’u çliruar nga bllokimet.
  3. Në një filxhan me ujë të ngrohtë hidhni 2-3 lugë gjelle uthull molle dhe konsumojeni deri në tre herë në ditë për të larguar mukozën dhe bllokimin.
  4. Një anti viral i mrekullueshëm si vaji i rigonit nuk mund të mungojë në listën tuaj të trajtimeve. Hidhni disa pika në ujë apo tek lëngu i frutave, që konsumoni më shpesh për të çliruar shpejt dhe në mënyrë natyrale sinuset tuaja.

Forconi imunitetin

Vitamina C është një nga mënyrat më të mira për të forcuar imunitetin dhe për të mbajtur çdo infeksion larg. Atë mund ta merrni në formën e kapsulave disa herë në vit ose përmes ushqimeve. Më të pasurat me të janë specat e kuq, portokalli, luleshtrydhet, brokoli, spinaqi, patatet e ëmbla, kungulli dhe domatet.

Studime të shumta kanë treguar se rritja e sistemit imunitar të trupit parandalon përhapjen e gripit dhe bllokimit të sinuseve.


Të ngjashme