Zakonet e mira që ju ndihmojnë të dobësoheni

Prishtinë | 23 Nën 2021 | 22:00 | Nga Ekonomia Online

Për të qenë në formë gjatë sezonit të verës duhet që të humbni peshë gradualisht. Humbja ngadalë e peshës është më pak stresuese dhe e lodhshme për trupin dhe ju ndihmon të shmangni efektin yoyo, sipas të cilit, në fund të dietës, merren sërish të gjitha kilet e humbura.

Më poshtë, EO ju sjell disa zakone të mira që ju ndihmojnë të qëndroni në formë në një mënyrë më të shëndetshme.

Hani më pak dhe lëvizni më shumë – Për fat të keq, nuk ka shpëtim nga ky ekuacion: nëse duhet të humbim peshë, duhet të konsumojmë më shumë kalori sesa i prezantojmë me ushqimin. Pak dietë dhe aktivitet fizik i shëndetshëm duhet të shkojnë paralelisht: stërvitja, sado e fortë të jetë, nuk mund të na bëjë që të heqim kile të tepërta, nëse nuk i kombinojmë me një dietë të shëndetshme dhe të lehtë. Vetëm dieta, për të qenë efektive, duhet të jetë mjaft kufizuese: një ekuilibër i duhur është zgjidhja ideale.

Çështje motivimi – Nëse duhet të heqim një numër të caktuar kilesh, është më mirë të mos ngutemi. Le ti vendosim vetes qëllimin për të humbur tre kilogramë në një muaj. Nëse lëvizim në mënyrë metodike dhe me pak kujdes, do të zbulojmë se heqja dorë nga ushqimi nuk do të jetë aq e rëndë dhe nuk do të kërkojë përpjekje mbinjerëzore. Gjëja e rëndësishme është të vendosim se ky është qëllimi ynë dhe që padyshim që do ta arrijmë atë. Le të mos fiksohemi pas llogaritjes së kalorive dhe të peshohemi çdo tre deri në katër ditë, jo më shumë.

Keni nevojë për ndihmë? – Nëse nuk dimë si ta bëjmë dhe kemi dyshimin se zakonet tona të ngrënies nuk janë të sakta, le të pyesim. Mund të kërkojmë ndihmën e një nutricionisti ose të lexojmë një libër të mirë për këtë temë. Nëse vendosim ta bëjmë vetë, duhet të shmangim regjimet që premtojnë humbjen e shumë kilogramëve brenda një kohe të shkurtër: këto janë dieta të pabalancuara, të cilat më pas do të na bëjnë të rimarrim të gjitha kilet e humbura, sapo të fillojmë të hamë normalisht.

Hani pak nga të gjitha – Nuk është e nevojshme të eliminoni plotësisht një ushqim nga dieta. Nëse nuk kemi zakone të këqija për të korrigjuar, thjesht shihni madhësinë e porcionit. Ushqimet e vetme që duhet të ndalohen janë ato që sigurojnë “kalori boshe”, domethënë që kanë mungesë të ushqyesve të dobishëm për trupin. Kësaj kategorie i përkasin alkooli, pijet e gazuara dhe të sheqerosura (përfshirë lëngjet e frutave) dhe ëmbëlsirat. Nëse vërtetë nuk mund të bëjmë pa to, mund ta trajtojmë veten një herë në javë me çokollatë të zezë. Frutat duhet të konsumohet me moderim, mundësisht si një meze për të thyer urinë.

Imagjinojeni veten të dobët – Edhe nëse dieta jonë është ende në aktivitet të plotë, pas disa ditësh do të ndihemi më të “defluar” dhe më të lehtë. Ne përqendrojmë vëmendjen në atë ndjesi dhe mësojmë të shikojmë veten në atë formë, të tonifikuar dhe aktive. Kur fillojmë të ndiejmë rrobat duke u bërë më të mëdha, shfrytëzojmë rastin të kënaqemi me një veshje të re që tregon linjat tona. Do të jetë gjithashtu nxitja për të mbajtur rezultatet e arritura.

Mos i anashkaloni vaktet – Nuk është një strategji e mirë: shërben vetëm për t’u uritur për vaktin tjetër, në të cilin do të hamë shumë më tepër. Nëse nuk kemi kohë, ne mund të organizohemi që të përgatisim paraprakisht një vakt të shëndetshëm, për shembull drekën në zyrë, mund ta marrim me vete nga shtëpia, ose ta lëmë gati një natë më parë nëse e dimë se nuk kemi kohë të gatuajmë kur të kthehemi në shtëpi. Mëngjesi është gjithashtu i rëndësishëm: mirë është të mos e anashkaloni, por në të njëjtën kohë, kini kujdes që të mos e teproni: një filxhan kafe ose çaj me një fetë bukë integrale me pak reçel pa sheqer, janë të mjaftueshme për të marrë energjinë e duhur pa u rënduar shumë.

Pjata plot – Një këshillë e dobishme për të mos e tepruar me porcionet është të përdorni pjata të vogla: një pjatë mesatare do të jetë e mjaftueshme për t’u “ngopur” dhe për të kënaqur syrin.

Cila stërvitje është e duhura? – Nëse kënaqemi me sport, duhet të kujtojmë se jo të gjitha disiplinat janë po aq të efektshme për djegien e kalorive. Fitnesi kardio dhe intensiteti i lartë janë më të dobishmit, por nëse ato nuk janë për ne, mbani mend se një ecje e shpejtë është një stërvitje e shkëlqyer aerobike (për sa kohë që mbani një shpejtësi të mjaftueshme, pa ndërprerje për të paktën 40 minuta). Në rast të kundërt mund të notojmë, ose të kërcejmë dhe të bëjmë zumba. Djegia e kalorive kërkon të paktën tre stërvitje në javë, por në ditët e pushimit duhet të ecim për të paktën tridhjetë minuta.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme