Maliqi: Vuçiqit s’i funksionon më politika për balancim mes Perëndimit e Lindjes, duhet ta bëjë një zgjedhje

Prishtinë | 01 Pri 2024 | 12:38 | Nga Ekonomia Online

“Serbia duhet ta bëjë një zgjedhje”, thotë publicisti Shkëlzen Maliqi, duke argumentuar se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq nuk mund të balancohet përgjithmonë me formulën “Edhe Europa, edhe Rusia e Kina”.

Maliqi thotë se lëvizja më e keqe e autoriteteve serbe ishte instrumentalizimi i serbëve në Kosovë dhe sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit.

:Ajo që e karakterizonte qeverinë serbe nën Aleksandar Vuçiq ishte përshtatja e trashëgimisë së politikës së Titos për balancimin mes Perëndimit dhe Lindjes, e cila ishte relativisht e suksesshme gjatë armëpushimit të pas Luftës së Ftohtë ndërmjet Perëndimit dhe Lindjes, por në rrethana të ndryshuara, veçanërisht pas agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, nuk është më aq funksional, nuk funksionon më si taktikë dhe fitim kohe, por çdo ditë akumulon probleme të reja për Serbinë, dhe për vetë qeverinë e Vuçiqit. Nuk është e mundur të ngulmohet përgjithmonë dhe të balancohet në formulën ‘Edhe BE edhe Kosova’ ose ‘Edhe Europa, edhe Rusia dhe Kina”, ndërkohë që nuk zgjidhen dhe nuk ushqehen në thelb vatrat e krizës në rajon (Republika Srpska, Kosovë, Mali i Zi)”, th Maliqi në një intervistë për mediumin serb, “Radar”.

Maliqi shtoi se “Serbia duhet ta bëjë një zgjedhje, siç bëri dikur Greqia, duke zgjedhur demokracinë perëndimore”.

“Lëvizja më e keqe e autoriteteve serbe ishte instrumentalizimi i pozitës së pakicës serbe në Kosovë, veçanërisht dalja nga institucionet, nxitja e rebelimeve dhe, si kurorë e skenarëve të gabuar, sulmi famëkeq, i dështuar terrorist në Banjskë, rreth për të cilat ka dyshime serioze se qeveria aktuale e dinte apo ishte e përfshirë”, tha ai.

Të ngjashme