Mangoja mbron lëkurën dhe flokun tuaj

Prishtinë | 23 Qer 2024 | 20:19 | Nga Ekonomia Online

Mangot janë fruta tropikale, kanë formë ovale dhe kanë madhësinë si të grejpfrutit.

Mangot rriten vetëm në vendet ku klima është e ngrohtë si në Azinë Jugore, por tani janë duke u rritur edhe në disa vende të tjera, përfshirë SHBA-në, Meksikën dhe Karaibet.

Mango është një frutë i ulët në kalori por është i lartë në fibra, dhe është një burim i shkëlqyer i vitaminave A dhe C.

Ajo përmban gjithashtu hekur dhe pak kalcium, zink dhe vitaminë E.

Pasi mangot përmbajnë vitamina A dhe C ajo të ndihmojnë lëkurën tuaj, vitamina C siguron elasticitetin e lëkurës.

Po lëkurës vitamina C ndihmon në rritjen e flokëve, ndërsa vitamina A ndihmon lëkurën tuaj ndaj plakjes.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme