Mediat serbe: Perëndimi hesht ndërsa “Shqipëria e madhe” po ndërtohet në shkallë të gjerë

Prishtinë | 29 Nën 2022 | 09:20 | Nga Ekonomia Online

Ndërsa Beogradi dhe Banja Luka janë të zemëruar me çdo formë bashkëpunimi dhe sulmojnë Serbinë, qendrat perëndimore të pushtetit mbetën të shurdhër dhe memec ndaj demonstratës së fundit të hapur të planeve të Kosovës dhe Shqipërisë për të fshirë kufijtë ekzistues dhe për të arritur ëndrrën e një “. Shqipëria e madhe”, raporton Novosti.

Kështu, askush nga vendet evropiane, as nga Brukseli dhe as nga Uashingtoni, nuk u shpreh sepse përkujtimi i 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë u zhvillua në kuadrin e dekorit politik të madh shqiptar, i planifikuar në detaje.

Së pari, të dielën, më 27 nëntor, në Tiranë u mbajt seanca e përbashkët e parlamentit të Shqipërisë dhe Kosovës, ku kryeministrat Edi Rama dhe Albin Kurti dërguan mesazhe të përbashkëta për “luftën për një shtëpi të përbashkët për të gjithë shqiptarët” . Më pas, dje ndërtesa e Kuvendit të Kosovës është ndriçuar me ngjyrën e flamurit shqiptar dhe Kurti së bashku me presidenten Vjosa Osmani, kryeparlamentarin Gljauk Konjufca dhe zyrtarë shqiptarë kanë marrë pjesë në ngritjen e flamurit shqiptar në Vlorë, me rastin e festës kombëtare të Shqipërisë, Ditës së Flamurit, e cila festohet më 28 Nëntor.

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka vijuar të “thye gishtin” në Beograd, duke thënë se “Shqipëria do të jetë zëri i Kosovës kurdo që të jetë e nevojshme”.

“Ne kemi obligim ndaj vëllezërve tanë shqiptarë në Kosovë, në Maqedoninë e Veriut, në Mal të Zi, në Luginën e Preshevës dhe në diasporë që t’i përmbushim obligimet tona të shenjta dhe kombëtare”, tha Begaj.

Nuk munguan provokimet as në jug të Serbisë qendrore. Në objektin e komunës së Bujanocit dhe selinë e Këshillit Nacional të Shqiptare janë shfaqur edhe simbolet shqiptare. Kryetari i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, personalisht e vendosi flamurin shqiptar në ballkonin mbi hyrjen e administratës komunale, i cili u prit me duartrokitje nga këshilltarët dhe zyrtarët e shumicës shqiptare.

Ish-shefi i diplomacisë, Vladislav Jovanoviq , thotë për Novosti-n se e gjithë kjo është pjesë e politikës së rrumbullakimit të presionit të vazhdueshëm ndaj Serbisë, për ta dobësuar atë psikologjikisht, për të dobësuar vullnetin dhe besimin e saj se do të mund ta mbajë Kosovën.

“Në njërën anë, Kurti vazhdimisht provokon Serbinë që të futet në të ashtuquajturën zonë gri dhe reagon më ashpër ndaj provokimeve, dhe nga ana tjetër, Perëndimi po shtyn një plan misterioz për Kosovën, duke lënë të kuptohet, pra pranimi i Kosovës në Kombet e Bashkuara dhe përfundimi i procesit të negociatave për normalizimin e marrëdhënieve në fillim të vitit të ardhshëm. Mirëpo, kjo është një kalkulim pa hanxhi, sepse sipas të gjitha postulateve dhe normave ndërkombëtare. Perëndimi hesht për të gjitha këto sepse ata dhe Shqipëria dhe poashtu Kosova po udhëheqin të njëjtën lojë të varfërimit të Serbisë.Kjo u shkon për shtatë atyre. strategjia për ta bërë vendin tonë sa më të vogël, prandaj nuk e kanë problem aspiratat e mëdha shqiptare.

Për shkak të vendosjes së flamurit shqiptar, policia serbe prej vitesh ka ngritur kallëzime kundërvajtëse ndaj Mustafës drejtorit të institucioneve publike, i cili është dënuar me gjobë për shkelje të Ligjit për Paraqitje, Përdorim të Stemës, Flamurit dhe Himnit të Republikës së Kosovës. Serbia,  sipas Ligjit për pakicat kombëtare, komuniteteve u lejohet të përdorin simbole kombëtare, por jo identike me simbolet e shtetit amë.

Të ngjashme