Ministri turk i Mbrojtjes ia përcjellë një kërkesë urgjente homolgut rus

Prishtinë | 01 Mar 2022 | 16:18 | Nga Ekonomia Online

Ministri turk i Mbrojtjes,Hulusi Akar, i ka kërkuar homologut të tij rus, Sergei Shoiku për armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë.

Akar ka kërkuar që për shkaqe humanitare nevojitet një armëpushim dhe këtë ia ka përcjellur homologu rus, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Turqia vend anëtar i NATO-s, kufizohet me Ukrainën dhe Rusinë në Detin e Zi dhe ka raporte të mira me dy vendet.

Të hënën Turqia deklaroi se ka kërkuar nga shtetet që të mos kalojnë nëpër ngushticat e saj për në Detin e Zi nën paktin e vitit 1936, duke kufizuar kalimin e disa anijave luftarake ruse.

Të ngjashme