Ministri ukrainas në Dubrovnik: Mund të ketë një luftë të re

Prishtinë | 29 Qer 2024 | 14:44 | Nga Ekonomia Online

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmitro Kuleba tha në Dubrovnik të Kroacisë se nëse ka paqe pa drejtësi, do të ketë një luftë të re.

Kreu i diplomacisë ukrainase në Forumin e Dubrovnikut theksoi se “nuk ka alternativë për një paqe të drejtë”.

” Qëllimi nuk është vetëm ndalimi i luftës, por edhe krijimi i rrethanave në të cilat paqja do të jetë e drejtë dhe e qëndrueshme dhe një luftë e re do të bëhet një opsion i paqëndrueshëm”. , domethënë “të krijohet një mjedis në të cilin agresioni i ri është i pamundur”, deklaroi ai, shkruan Index.hr.

Kuleba theksoi se kjo është e nevojshme “sepse të gjithë duhet të shohin se çfarë do të ndodhë me ta nëse nisin agresionin kundër një shteti sovran”.

Ai shprehu optimizëm për takimin e fundit të paqes në Zvicër, ku morën pjesë më shumë se njëqind përfaqësues të vendeve dhe organizatave të ndryshme.

“Kur shohim kaq shumë vende të gatshme për të vepruar së bashku, kjo na jep besim se një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme është e mundur,” tha ai në panelin e liderëve. “Çdo hap tjetër do të jetë më i vështirë se ai i mëparshmi, por nuk ka alternativë”, përfundoi ai.

Në këtë forum po merr pjesë edhe kryediplomatja kosovare, Donika Gërvalla.

Të ngjashme