Mjaltë dhe shafran, s’do të keni nevojë për antibiotikë

Prishtinë | 25 Shk 2023 | 22:07 | Nga Ekonomia Online

Ftohje, dhimbje fyti dhe kollë, dhimbje kyçesh dhe dobësi e përgjithshme. Këto janë simptomat e lidhura me sëmundjet e stinës së dimrit ku na vijnë në ndihmë shumë metoda natyrale për t’i trajtuar.

Një shembull është shafrani i Indisë, i cili, i kombinuar me mjaltin, kanellën dhe qumështin ose çajin e ngrohtë, lufton simptomat e gripit pa qenë nevoja të merrni medikamente.

Antibiotikë natyralë

Mjalti ka veti antimikrobiale kurse shafrani i Indisë përmban kurkumin, një antiinflamator i fuqishëm. Dhe nëse shtojmë fuqinë e kanellës do të përftojmë një medikament natyral pa qenë nevoja të marrim medikamente në farmaci kundra sëmundjeve të stinës.

Përbërësit:

1 lugë shafran Indie

1 lugë kafeje kanellë

2 kokrra piper

100 ml mjaltë

Përgatitja:

Përzieni bashkë të gjithë përbërësit në një tas qelqi me kapak.

Vendosini në frigorifer për 3-5 ditë

Mënyra e përdorimit:

Për të pasur efikasitetin maksimal të këtij medikamenti dhet ta marrim si pije në një nga këto mënyra:

Dita e parë: 1 lugë kafeje çdo orë në qumësht ose çaj

Dita e dytë: 1 lugë kafeje çdo dy orë

Dita e tretë: 1 lugë kafeje çdo tre orë

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme