Myslimanët amerikanë zotohen të heqin dorë nga Bideni në 2024-tën

Prishtinë | 03 Dhj 2023 | 14:17 | Nga Ekonomia Online

Udhëheqësit myslimanë amerikanë në disa shtete kyçe u zotuan të shtunën të tubojnë komunitetet e tyre kundër ofertës së Presidentit Joe Biden për rizgjedhje për shkak të mbështetjes së tij të palëkundur të luftës së Izraelit në Gaza.

Fushata “#AbandonBiden” filloi kur amerikanët myslimanë të Minesotës kërkuan thirrjen e Biden-it për një armëpushim deri më 31 tetor dhe është përhapur në Michigan, Arizona, Wisconsin, Pennsylvania dhe Florida.

“Kjo konferencë #AbandonBiden 2024 është vendosur në sfondin e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale të vitit 2024 dhe vendimit për të tërhequr mbështetjen për Presidentin Biden për shkak të mosgatishmërisë së tij për të bërë thirrje për një armëpushim dhe për të mbrojtur të pafajshmit në Palestinë dhe Izrael”, tha grupi.

Kundërshtimi i popullatës së tyre të konsiderueshme myslimane dhe arabe amerikane mund të përbëjë një sfidë për perspektivat e Kolegjit Zgjedhor të presidentit në zgjedhjet e ardhshme, raporton Al Jazeera, transmeton Klankosova.tv.

Presidenti dhe zëvendëspresidenti i ShBA-së zgjidhen nga një grup “zgjedhësish” të cilët zgjidhen në shumicën e rasteve nga partitë politike në atë shtet.

“Nuk kemi dy opsione. Ne kemi shumë opsione”, tha Jaylani Hussein, drejtor i kapitullit të Këshillit të Minesotës për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), në një konferencë shtypi në Dearborn, Michigan, kur u pyet për alternativat e Bidenit.

Politika amerikane dominohet nga dy parti – Demokratët dhe Republikanët, por kandidatët e pavarur mund të kandidojnë gjithashtu për president.

Ish profesori i Harvarditi, Cornel West, i cili kandidon si kandidat i pavarur, ka bërë thirrje për një armëpushim në Gaza dhe ka dënuar pushtimin e Palestinës nga Izraeli.

Jill Stein, e cila është në garë për platformën e Partisë së Gjelbër, ka bërë gjithashtu thirrje për një armëpushim në Gaza. Ajo ishte kandidate në vitin 2016 dhe 2012.

Megjithatë, fluksi i donacioneve private që derdhen në sistemin politik të ShBA-së do të thotë se kandidatët e pavarur me fonde më të vogla kanë më pak shanse për sukses zgjedhor krahasuar me kandidatët nga dy partitë e mëdha.

Zyrtarët amerikanë dhe izraelitë kanë kundërshtuar presionin për një ndalesë të përhershme të luftimeve, me nënpresidenten e ShBA-së Kamala Harris të shtunën duke i bërë jehonë Bidenit duke thënë se Izraeli ka të drejtë të mbrohet.

Të paktën 15 mijë e 207 palestinezë janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori. Në Izrael, numri zyrtar i të vdekurve është rreth 1 mijë e 200.

Sipas të dhënave të fundit nga Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe qeveria palestineze, që nga 23 nëntori, sulmet izraelite kanë dëmtuar më shumë se gjysmën e shtëpive të Gazës.

Të premten, Izraeli i filloi bombardimet e tij ndaj Gazës pas një armëpushimi shtatëditor, duke synuar kampet e refugjatëve dhe duke lënë të mbingarkuar spitalet e mbetura.

Të paktën 700 njerëz janë vrarë nga bombardimet e pamëshirshme izraelite në 24 orët e fundit.

“Jo Trump”

Amerikanët myslimanë thanë se nuk prisnin që ish-Presidenti Donald Trump ta trajtonte më mirë komunitetin e tyre nëse rizgjohej, por e shihnin mohimin e votave të Bidenit si mjetin e tyre të vetëm për të formësuar politikën e ShBA-së.

Një studim i kohëve të fundit zbuloi një rënie të ndjeshme të mbështetjes së Biden në mesin e arabo-amerikanëve, duke rënë nga një shumicë e konsiderueshme në 2020 në vetëm 17 përqind.

Ky ndryshim mund të ketë një efekt vendimtar në shtete si Michigan, ku Biden siguroi fitoren me 2.8 pikë përqindjeje dhe arabo-amerikanët përbëjnë 5 për qind të votave, sipas Institutit Arab Amerikan.

Të ngjashme