Bekim Jashari dhe shoqatat e dala nga lufta bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Rezallë

Prishtinë | 05 Pri 2021 | 11:49 | Nga Erdonita Hebibi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari dhe shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, kanë bërë homazhe Kompleksin Memorial në Rezallë, në kujtim të vrarëve në masakrën e Rezallës, raporton Ekonomia Online.

Më 5 mars 1999  në Rezallës të Skenderajt, policia dhe ushtria serbe patën ekzekutuar 98 shqiptarë, banorë të Rezallës dhe të fshatrave përreth, nga të cilët 44 kishin i kishin zhdukur. Disa vite më pas një pjesë e trupave u gjetën në Rudnicë të Rashkës dhe iu dorëzuan familjarëve.

Homazhe kanë bërë edhe shumë qytetarë.

Lexo më shumë:

Të ngjashme