Niseni ditën me smoothien e gjelbër që ju jep shumë energji

Prishtinë | 20 Nën 2022 | 07:16 | Nga Ekonomia Online

Ky smoothie që ndryshe njihet si “lëngu i shtatë super ushqimeve”  përmban shtatë ushqime shumë të shëndetshme që kur kombinohen së bashku formojnë ‘një bombë të vitaminave’ me shumë fibra.

Ky lëng i gjelbër është një opsion shumë i mirë për ta nisur ditën sepse nëse e konsumoni në vend të mëngjesit do t’ju japë shumë energji përgjatë gjithë ditës.

Përbërësit:

2 filxhanë qumësht të bajameve

1 banane

1 portokall

Gjysmë filxhani mjedra

5 dredhëza të madhësisë së mesme

3 gjethe spinaqi të freskëta

2 filxhanë të mbushur me kube akujsh

Përgatitja:

Lani mirë të gjithë përbërësit. Më pas, qëroni ata dhe vendosni të gjithë në blender. Pasi masa të jetë bërë homogjene, mund ta servoni menjëherë.

Këshillë:

Mos i vendosni përbërësit e këtij smoothie në një shtrydhës të lëngjeve se smoothiet e gjelbër e humbasin një sasi të madhe të fibrave në shtrydhësin e lëngjeve.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme