Një 32-vjeçari i sekuestrohen mbi 61 mijë euro të padeklaruara në Morinë

Prishtinë | 10 Mar 2023 | 18:39 | Nga Ekonomia Online

Policia e Shqipërisë ka bërë të ditur se një 32-vjeçarit i janë sekuestruar 61 mijë e 900 euro të padeklaruara në pikën kufitare në Morinë.

Në njoftimin e tyre është bërë e ditur se  32-vjeçari është proceduar penalisht për mosdeklarimin e të hollave.

“Sekuestrohen 61 900 euro, procedohet penalisht 32-vjeçari që nuk i deklaroi në PKK Morinë. Shërbimet e Policisë Kufitare në Morinë, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërive në kufi, bazuar në analizën e riskut dhe në kontrollet me përzgjedhje, në hyrje të RSH-së, kanë kaluar në vijën e dytë, për kontroll më të imtësishëm, automjetin tip “Volksëagen”.

“Gjatë kontrollit fizik ndaj pasagjerit të këtij automjeti, shtetasit Q. L., shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan 61 900 euro, të cilat ai nuk i kishte deklaruar, sipas përcaktimeve ligjore në fuqi. Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike e Financiare të DVP Kukës referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin Q. L., 32 vjeç, banues në Itali, për veprën penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”, thuhet në njoftimin e policisë.

Të ngjashme