OKB-ja s’mundet të ushqejë shumicën e civilëve në Rafah

Prishtinë | 01 Qer 2024 | 18:35 | Nga Ekonomia Online

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për ushqimin ka thënë se nuk është në gjendje të ushqejë shumicën e civilëve në qytetin jugor të Gazës, Rafah.

Vetëm 27 mijë njerëz në Rafah janë duke u arritur aktualisht nga Programi Botëror i Ushqimit (WFP), sipas drejtorit të tij lokal Matthew Hollingworth, raporton SkyNews.

Rreth një milion palestinezë jetojnë në zonë, shumë prej tyre të zhvendosur nga pjesë të tjera të Gazës.

“Tingujt, erërat, jeta e përditshme janë të tmerrshme dhe apokaliptike”, u tha Hollingworth gazetarëve.

“Njerëzit flenë nën tingujt e bombardimeve, ata flenë nën tingujt e dronëve, ata flenë nën tingujt e luftës, pasi tani tanket rrotullohen në pjesë të qendrës Rafah, e cila është vetëm kilometra larg. Dhe zgjohen me të njëjtat tinguj”.

Të ngjashme