Osmani: Liria e medias është shtyllë e demokracisë së lulëzuar

Prishtinë | 03 Maj 2023 | 10:29 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar për mediat në rastin e 3 majit, Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit.

Përmes një postimi në Twitter, e para e shtetit ka thënë se media e lirë është shtyllë e një demokracie.

”Liria e medias nuk është vetëm një shenjë e një shoqërie të shëndetshme, ajo është një shtyllë e një demokracie të lulëzuar“, ka thënë Osmani.

Ajo po ashtu ka deklaruar se Kosova ka arritur përmirësim në këtë sferë.

”Sot, në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, ne festojmë sukseset e vazhdueshme të Kosovës në indekset ndërkombëtare, por gjithashtu rinovojmë angazhimin tonë për të mbrojtur rolin e paçmuar të medias së lirë dhe të paanshme“, ka thënë ajo.

Të ngjashme