Osmani pret sot në takim kryediplomatin grek

Prishtinë | 12 Mar 2023 | 08:38 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, do ta pres në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias.

Takimi do të zhvillohet në ora 11:00, ka njoftuar kabineti i presidentes.

Greqia është një nga pesë shtetet e Bashkimit Evropian që ende nuk e kanë njohur Kosovën.

Por Kosova dhe Greqia zhvillohen raporte normale diplomatike dhe tregtare.

Zyrtarët kosovarë dhe grekë zhvillojnë takime zyrtare të ndërsjella në Prishtinë dhe Athinë.

Pos kësaj, Kosova dhe Greqia kanë shkëmbime tregtare dhe flasin shpesh për bashkëpunim të mëtutjeshëm ekonomik.

Të ngjashme