Panxhari është i mirë për zemrën dhe jo vetëm, njihuni me të gjitha përfitimet

Prishtinë | 25 Jan 2023 | 22:17 | Nga Ekonomia Online

Panxhari është një perime e shëndetshme që përdoret kundër shumë sëmundjeve dhe kushteve shëndetësore. Ajo ka një ngjyrë të kuqe të thellë që vjen nga anthocyanins, komponimet speciale që ka përfitime të fuqishme kundër kancerit.

Panxhari përmban betainë, një agjent natyror anti-inflamator që mund të mbajë sistemin tuaj kardiovaskular të shëndetshëm. Perimet gjithashtu përmbajnë vitamina esenciale dhe minerale të tilla si vitamina B1, B2, B12 dhe C, por gjithashtu magnez, kalium, fosfor, bakër, jod dhe hekur, prandaj është një ilaç i shkëlqyeshëm i anemisë natyrore.

Panxhari shpesh përdoret për të ç’helmuar trupin, pasi ata kanë aftësinë për nxjerrjen e toksinave nga trupi. Ato përmbajnë antioksidantë, kështu që janë të shkëlqyeshëm kur bëhet fjalë për detoksifikim. Ato gjithashtu përmbajnë celulozë dhe pektin, një lloj i veçantë i fibrave që mund të përmirësojë tretjen.

Panxhari gjithashtu mund të parandalojë sëmundjet e mëlçisë dhe janë veçanërisht të efektshme kundër sëmundjes së mëlçisë yndyrore. Kjo perime është e dobishme për atletët sepse përmirëson performancën dhe durimin gjatë stërvitjes.

Përfitime të tjera të panxharit për kujdesin shëndetësor

Kjo perime stimulon rrjedhjen e gjakut, rregullon kolesterolin dhe presionin e gjakut dhe përmirëson funksionin e duhur të mëlçisë. Gjithkush mund të vonojë procesin e plakjes dhe të mbrojë enët e gjakut.

Këto mund të konsumohen në mënyra të ndryshme: gatuar dhe përgatitur me lëngje frutash, por ato janë më të shijshme nëse hahen të papërpunuara.

Kur përgatitni diçka me panxhar, mos i hidhni gjethet, por përgatitni ato, pasi ato përmbajnë një nivel të lartë kaliumi (644 mg për ½ filxhan). Shumë prej studimeve tregojnë se ato janë të pasura me kalium dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e goditjes me 21% duke ulur rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme