Pëlqeni keçap apo salcë domateje, ky shkrimi do ju bëjë të ndryshoni shije

Prishtinë | 09 Shk 2023 | 21:54 | Nga Ekonomia Online

Kur bëhet fjalë për salcën e domates ose erëzat e tjera, vlera e tyre ushqyese shpesh injorohet, por edhe sasitë shumë të vogla të keçapit mund të bëjnë dëm të madh në linjë.

Vetëm një lugë gjelle salcë domatesh përmban më shumë sheqer sesa një biskotë ose çokollatë.

Salca e domates përmban shumë sheqer dhe kripë dhe nuk ka pothuajse asnjë vlerë ushqyese,” tha nutricionistja Kristen Beck për news.com.au.

“Doza mesatare e salcës së domates është rreth 15 ml (3 lugë çaji) dhe zakonisht korrespondon me një lugë çaji sheqer (glukozë dhe fruktozë),”shton ajo.

Për t’i shtuar ëmbëlsi domateve, shumë marka përdorin shurupin e fruktozës, i cili është i keq për stomakun dhe mund të çojë në nivele të larta të insulinës dhe majmëri.

Shurupi i misrit me fruktozë të lartë, i quajtur edhe sheqer misri, është një shtesë, dhe përveç salcës së domates dhe domateve të konservuara, ajo gjendet edhe në shumë pije të gazuara, dhe është një alternativë më e lirë për sheqernat tradicionale që shton një shije pak të ëmbël ndaj ushqimit pa ndryshuar ndjeshëm shijen.

Pavarësisht se janë të ulëta në kalori, rreth 15 për lugë çaji, një racion salcë domate zakonisht do të ketë 160 mg natrium nga 920 të rekomanduara. Beck thekson se kur shikoni listën e përbërësve të keçap, duket vërtet keq në shikim të parë.

“Përbërësi i parë është pureja e domates (rreth 75%), e cila mund të tingëllojë e shëndetshme, por duhet të mbani mend se domatet e freskëta në fakt përbëhen nga 95% ujë. Kur pastrohen, sheqeri natyral bëhet shumë më i koncentruar. Edhe pse sheqernat që ndodhin natyrshëm mund të tingëllojnë më të shëndetshëm, Organizata Botërore e Shëndetit i klasifikon sheqernat nga koncentratet e frutave dhe perimeve, si dhe të gjithë sheqernat e tjerë të shtuar,” thekson Beck.

Sidoqoftë, ka diçka pozitive në lidhje me salcën e domates, dhe kjo është se pureja e domates është një burim i pasur i likopenit antioksidues, dhe sasia e saj në salcë është 10 herë më e lartë se në domate të freskëta, siç shpjegoi Beck.

“Likopeni është i lidhur me një rrezik të zvogëluar të sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit të prostatës,” shtoi Beck.


Të ngjashme