Përfaqësuesi i Rusisë në OSBE: Kosova është pika e paqëndrueshmërisë

Prishtinë | 01 Shk 2019 | 08:55 | Nga Ekonomia Online

Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë në OSBE, Aleksandar Lukasheviq tha se autoritetet në Prishtinë vendosën të forcojnë krizën e Kosovës dhe se Kosova u bë një pikë paqëndrueshmërie.

Ai paralajmëroi se misioni vëzhgues i OSBE-së qartë tregon se Kosova po bëhet gjithnjë e më shumë një pikë e paqëndrueshmërisë, një burim potencial konflikti në rajon, transmeton Klan Kosova.

“Autoritetet e Prishtinës po udhëheqin një politikë të intensifikimit të krizës së Kosovës, e cila kërcënon shkallëzimin e dhunës dhe luftës në Ballkanin Perëndimor”, tha Lukasheviq, transmeton Klan Kosova.

Sipas tij, ka shenja se udhëheqja në Prishtinë ka marrë kontrollin e vendeve perëndimore.

“Ka gjithnjë e më shumë shenja se udhëheqja kosovare shqiptare e provincës, 20 vjet pas bombardimeve barbare të Jugosllavisë dhe dhjetë vjet” pavarësie “të njëanshme, tërësisht e tërhoqi kontrollin e atyre shteteve perëndimore që parashikuan këtë” pavarësi “, tha ai në seancën e këshillit të përhershëm OSBE-së, transmeton Klan Kosova.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme