Përmbytje në Nju Jork, pezullohet lëvizja e trenave, bllokohen mjetet

Prishtinë | 29 Sht 2023 | 19:28 | Nga Ekonomia Online

Reshjet e ditëve të fundit kanë shkaktuar përmbytje në disa zona të Nju Jorkut, duke bllokuar qarkullimin e mjeteve dhe trenave për motive sigurie.

Guvernatori Kathy Hochul vendosi të shpallë gjendjen e emergjencës, teksa ekipet e mbrojtjes civile kanë dalë në rrugë për të ndihmuar personat në vështirësi. Gjithashtu, ai iu kërkoi banorëve të qëndrojnë në shtëpi nëse është e mundur dhe të shmangin lëvizjet e panevojshme, pasi në orët në vijim pritet që reshjet të intensifikohen.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Kombëtar, ky është një ndër muajt shtator më të lagësht në historinë e Nju Jorkut, pas atij të 140 viteve më parë.

Të ngjashme