Albin Kurti ka pritur ish-presidentët Mesiq e Topi

Prishtinë | 12 Shk 2022 | 14:31 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim ish-presidentin e Kroacisë, Stipe Mesiq, dhe ish-presidentin e Shqipërisë, Bamir Topi.

Kryeministri Kurti tha se përvoja dhe trashëgimia e dy ish-presidentëve është shumë e vlefshme.

“Është nder dhe kënaqësi që jeni në Kosovë. Përvoja dhe trashëgimia juaj është shumë e vlefshme”.

Edhe Mesiq e Topi falënderuan kryeministrin Kurti për pritjen.

Ish-presidentët Mesiq dhe Topi janë pritur edhe nga presidentja Vjosa Osmani, si dhe kryeparlamentari Glauk Konjufca.

Presidentja Osmani ka theksuar rëndësinë e bashkëpunimit të ngushtë ndërmjet tri shteteve, përballë sfidave rajonale dhe globale dhe në funksion të stabilitetit dhe avancimit të agjendave Euro-Atlantike në Ballkanin Perëndimor.

Ajo ka shprehur besimin e saj se ish-presidentët Mesiq dhe Topi do vazhdojnë të jenë avokues për Republikën e Kosovës në qarqe dhe forume ndërkombëtare ku ata marrin pjesë.

Lexo më shumë:

Të ngjashme