Zëvendësministri i hyn garës për Kryetar komune, duhet të dorëhiqet nga Qeveria nëse fiton garën

Prishtinë | 21 Nën 2020 | 12:58 | Nga Ekonomia Online

Milan Radojeviq aktualisht është duke e ushtruar pozitën e zëvendësministrit në Ministrinë e Punëve të Brendshme (MPB).

Radojeviç i cili pozitën e zëvendësministrit në MPB- e mori pas hyrjes së Listës Serbe në koalicion me LDK-në, AAK-në dhe Nismën për krijimin e Qeverisë “Hoti”, së fundmi i ka hyrë garës edhe për kryetar të Mitrovicës së Veriut.

Ai tashmë veçse ka filluar aktivitetin parazgjedhore për tu ballafaquar edhe me 3 kandidatë të tjerë në zgjedhjet e 29 nëntorit të këtij viti.

Por a ka mundësi që ai t`i mbajë dy pozitat njëkohësisht?

Ata kanë pohuar se në rast se i njëjti fiton besimin e qytetarëve në Mitrovicën e Veriut për të udhëhequr me komunën, ai duhet të dorëhiqet nga pozita e zëvendësministrit në MPB.

Të paktën kështu ka pohuar për Gazetën Express, Mazllum Baraliu.

“Ai duhet patjetër që në momentin që bëhet certifikimi i rezultateve dhe ai e fiton shumicën në mesin e kandidatëve për kryetar ai duhet të jap dorëheqje domosdoshmërish”.

Sipas tij detyra në nivelin qendror dhe ajo e nivelit lokal nuk përputhen.

“Është e papërputhshme detyra në nivel qendror me atë të kryetarit në komunë e që ka krejt karakter të ndryshëm”, ka thënë më tutje ai.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme