Presidenti turk: I dhamë mesazh demokracie botës

Prishtinë | 29 Maj 2023 | 09:27 | Nga Ekonomia Online

Në qytetin ku nisi karrierën politike mbajti fjalimin e parë pas fitores për mandatin e tretë si President i Turqisë. Rexhep Tayip Erdogan i nisi festimet nga Stambolli. Para se të niste fjalimin, i kënaqur me rezultatin, këndoi vetë këngën e fushatës.

Teksa falenderoi qytetarët për besimin procesin e cilësoi një festë demokracie. Premtoi se do të realizojë premtimet e dhëna duke punuar për ndërtimin e Turqisë së Madhe.

Pas Stambollit, festën e zhvendosi në kryeqytet. Erdogan falenderoi qytetarët edhe nga pallati presidencial në Ankara.

Në mesin e turmës valëvitej edhe flamuri shqiptar si dhe u shfaq një pankartë me mbishkrimin “Selam nga Shkodra”.

Në raundin e balotazhit Erdogan mori mbi 52% të votave, pak më shumë se 4% të votave se rivali i tij Kemal Kilicdaroglu. Kandidati i opozitës doli para mediave dhe deklaroi se Turqinë e presin ditë më të këqija. Ai tha se do të vijojë përpjekjet për forcimin e demokracisë në vend.

Raundi i balotazhit kaloi qetë dhe nuk u shënuan incidente. Kjo ishte hera e parë që në Turqi presidenti përcaktohet në balotazh.

Të ngjashme