Presidentja Osmani merr pjesë në varrimin e shkrimtarit, Ismail Kadare

Prishtinë | 02 Kor 2024 | 10:44 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani do të jetë e pranishme në ceremoninë e varrimit të shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, mëson Ekonomia Online.

Qeveria ka shpallur 2 dhe 3 korrikun ditë zie në nderim të Ismail Kadaresë. Shkrimtari i madh dhe kolosi i letrave shqipe u shua mëngjesin e kësaj të hëne në QSUT, ku ishte dërguar me urgjencë pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore.

Sipas vendimit të marrë nga Këshilli i Ministrave, homazhet dhe ceremonia do zhvillohen të mërkurën, 3 korrik, te Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit nga ora 09.00 deri 11.00 dhe nga ora 11.30 deri 12.30.

Bëhet me dije se ceremonia do të kryhet nga institucionet shtetërore, konkretisht nga Kryeministria. Aktualisht trupi i Kadaresë ndodhet në ambientet e një agjencie funerale në kryeqytet.

Të ngjashme