Pse duhet të konsumoni vezë për mëngjes?

Prishtinë | 16 Jan 2023 | 07:21 | Nga Ekonomia Online

Vezët janë padyshim të shëndetshme dhe të shijshme.

Studimet kanë treguar se konsumimi i vezëve në mëngjes ju bën të ndjeheni të mbushur, zvogëlon konsumimin e kalorive në vaktin e ardhshëm dhe ndihmon në ruajtjen e nivelit të qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe nivelit të insulinës.

Përveç kësaj, e verdha e vezëve përmban lutein dhe zeaxanthin. Këto antioksidantë ndihmojnë në parandalimin e çrregullimeve të syve si kataraktet dhe degjenerim makular.

Vezët janë gjithashtu një nga burimet më të mira të kolinës, një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme për shëndetin e trurit dhe të mëlçisë.

Megjithëse të larta në kolesterol, vezët nuk ngrenë nivelet e kolesterolit në shumicën e njerëzve.

Në fakt, ngrënia e vezëve të tëra mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës duke modifikuar formën e kolesterolit të keq “LDL”, duke rritur kolesterolin “e mirë” HDL dhe duke përmirësuar ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Gjithashtu tri vezë të mëdha japin rreth 20 gram proteina me cilësi të lartë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme