Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani 2 vezë në ditë

Prishtinë | 05 Kor 2024 | 19:03 | Nga Ekonomia Online

Vezët janë ndër ushqimet më të shëndetshme në botë.

Mjekësia ka kohë që ka klasifikuar vezët si një ndër mënyrat më të mira për të kontrolluar shumë gjendje shëndetësore, transmeton lajmi.net.

Ditëve të sotme, problemet me zemër janë ndër më seriozet dhe më të zakonshmet në mesin e pacientëve të të gjitha moshave.

Ajo çfarë është më e frikshme, është fakti se ç’rregullimet e zemrës rrezikojnë më së shumti nga vdekja pacientët.

Sipas Universitetit të Harvardit, vezët përmbajnë lëndë ushqyese të cilat nuk ngrenë nivelin e LDL (kolesterolit të keq) në trup, por kontrollojnë atë.

Ja çfarë ndodh me trupin nëse i hani 2 vezë në ditë:

– Iu përmirësohet shikimi

– Përmirësohet fertiliteti

– Promovon humbjen e peshës

– Stimulon funksionin e trurit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme